Гаряча вода в кожен будинок: вибираємо водонагрівач для будинку, дачі і квартири
Багатьом нашим співвітчизникам знайомі проблеми сезонного і аварійного відключення гарячої води. Неприємна ця ситуація однозначно, але вихід з неї досить простий - сучасні водонагрівачі, які позбавлять від необхідності гріти воду в каструлях і купатися в тазиках, і при цьому по сімейному бюджету не сильно вдарять. Видів їх існує маса, тому варто ознайомитися з усіма перевагами і недоліками, властивими кожній моделі. Найголовніше - підійти до вибору зі знанням справи, зважити всі за і проти, і в підсумку придбати саму економічну модель для вашого будинку, квартири або дачі.
Класифікація водонагрівачів: тип корпусу, варіанти кріплення і вид палива
Залежно від розташування корпусу існує наступна класифікація водогрійного обладнання:
- вертикальні - найдоступніші за вартістю, тому і користуються найбільшим попитом;
- горизонтальні - займають мінімум місця навіть в невеликому санвузлі і кухні;
- з можливістю реверсу - характеристики і якість роботи не змінюється в горизонтальному і у вертикальному положенні, тільки ціна їх буде вище.
Вибираємо обігрівач за типом кріплення
- Настінний. Їх невелика вага дозволяє проводити монтаж в залізобетонних, цегляних, дерев'яних, стін з шлакоблоку та стінах з черепашнику. Невеликі розміри, низькі вимоги до наявності вільного простору і доступна кожній сім'ї ціна - їх головні переваги. Недоліків не багато, але вони є: монтаж повинні здійснювати тільки професіонали, кріплення проводити необхідно на несучій стіні та обов'язково дотримуватися всіх вимог по витримці певних відстаней від стін, стелі, підлоги і до сантехнічних приладів.
- Підлоговий. Досить затребуваний вид останнім часом, так як незалежно від типу стін і перегородок ризик падіння виключений повністю - використовуються не тільки горизонтальні опори, а й додаткове кріплення до вертикальних поверхонь. Резервуар для гарячої води може бути практично будь-якої величини - при бажанні можна одночасно встановити для кількох сімей. З недоліків варто відзначити необхідність у вільному просторі, яке не так легко виділити при невеликій загальній площі будинку або квартири.
Особливу увагу на тип палива.
- Природний газ. Водонагрівачі,які в якості палива споживають природний газ, вважалися до недавнього часу найбільш економічними, так як коштувала ця енергія копійки. Не відлякувала покупців і висока ціна на них. За кілька останніх років зросла ціна на обладнання, та й сам газ подорожчав суттєво, а якість його погіршився. З цієї причини багато жителів будинків і квартир з магістральним газопроводом вважають водонагрівач, що працює на газу неперспективним і неекономічним. Слід знати також, що кожен такий прилад можна встановити тільки при наявності дозволів від служби газу і провести монтаж має право тільки їх штатний фахівець незалежно від того буде водонагрівач з природною або з примусовою тягою, тобто вид атмосферного пальника, яка буде на ньому встановлена: відкрита або поддувна не має ніякого значення - дозвіл отримати ви зобов'язані. До переваг слід віднести простоту в експлуатації, високу якість і довговічність.
Діляться газові водонагрівачі на два види:
- проточний або водонагрівальна колонка - досить компактний прилад, температуру води ви регулюєте самостійно рівнем подачі газу, відмінно справляється з декількома точками забору гарячої води, однак при слабкому напорі з крана категорично відмовляються працювати;
- накопичувальний з термоізоляцією - вимагає особливого підходу до монтажу, для моделей з відкритою камерою згоряння потрібна ефективна система примусової вентиляції, а для закритої - димохід, цей вид водонагрівачів досить громіздкий і потребує вільного простору на підлозі в кухні або ванній.
- Електрика. Електричні водонагрівачі не вимогливі до умов експлуатації, високо безпечні, надійні і екологічні. Не потрібно отримувати дозволу на установку, монтаж не вимагає особливих знань і вправності, повністю автоматизовані і за вартістю цілком доступні. Мінус - це висока витрата електроенергії і неможливість отримати гарячу воду при перебоях з електропостачанням.
- Бойлери непрямого нагріву. Це складна система з технічної точки зору: в основному встановлюються в будинках і котеджах з автономною системою опалення та живляться від неї, можуть ефективно працювати з великою кількістю водозабірних точок. Останнім часом стали затребувані в зв'язку з підключенням сучасних будинків до теплових насосів - в даному випадку бойлер виконує кілька функцій одночасно і є однією з ланок опалювальної схеми.
- Баки природного нагрівання - водонагрівачі, що працюють від сонячної енергії. Тепер гаряча вода може нагріватися без витрат на паливо. Поки моделі не вдосконалено і в похмурий або дощовий день вам доведеться сидіти без води, але в якості альтернативного джерела гарячої води варто придивитися до «сонячним водонагрівачів». Сьогодні сонячні батареї обійдуться вам разом з баком для нагріву води в «круглу» суму, тому поки можете не поспішати з придбанням, а відслідковувати новинки на ринку і ціни на них.
Класифікація водонагрівачів за принципом роботи
Поділяються на:
- проточні;
- накопичувальні.
Найбільш затребувані в Україні електричні водонагрівачі накопичувального типу, так як завдяки термоізоляції вода довгий час зберігає задану температуру води. Всі моделі виконані з накопичувальними баками з нержавіючої сталі або тефлону з магнієвим анодом всередині, який захищає поверхню зсередини від корозії і нальоту.