Як вибрати змішувач для кухні: корисні рекомендації для споживача
Кухонний кран експлуатується в десятки разів частіше, ніж встановлений у ванній кімнаті. Середньостатистична сім'я з трьох осіб за добу до ста разів вмикає і вимикає воду на кухні, саме тому на змішувачі для мийки припадають колосальні навантаження. Команда інтернет-магазину «СанТоп» готова розкрити секрети за вибором міцного, надійного, легкого у догляді, практичного та зручного в експлуатації, при цьому красивого і стильного змішувача для вашої кухні, який не тільки ідеально впишеться в дизайн приміщення, але ще і прослужить як мінімум років десять.
Основні види кухонних змішувачів
Залежно від типу відкривання на сучасному ринку представлено три види змішувачів.
- Змішувачі двохвентильні. По обидва боки виливу розташовані два крана: один для подачі гарячої, а інший - холодної води. Попит на даний тип трохи знизився за останні роки, але для оформлення класичного або ретро інтер'єру кухні кращого варіанту годі й шукати. Особливість конструкції - це змінні прокладки: гумові або керамічні, які розташовані всередині механізму вентильних змішувачів.
- Змішувачі одноважельні. Найзвичніші для всіх споживачів за зовнішнім виглядом і якістю, а також більш доступні ціни - управління напором і температурою води здійснюється за допомогою одного важеля. Приваблює споживачів оперативна подача води і простота в експлуатації.
- Сенсорні змішувачі. Подача води здійснюється тільки при піднесенні рук з посудом або без неї в зону дії інфрачервоного датчика, вмонтованого в корпус - немає руху, і вода не подається. Вважається найекономічнішим видом, але висока вартість виявляється не по кишені кожній родині.
При виборі кухонного змішувача пам'ятайте про декілька важливих правил:
- струмінь води повинна потрапляти в центр мийки;
- високий кран змішувача підійде до мийки будь-якої глибини, а ось чим нижче опущений носик, тим глибше повинна бути мийка;
- новинки на ринку - гнучкі і поворотні змішувачі, які дозволяють регулювати і висоту підйому, і кут повороту при будь-якому діаметрі і глибиною мийки;
- кращими змішувачами вважаються ті, у яких керамічні «нутрощі» і металевий корпус - їх перевагою є стійкість до корозії і відповідно тривалий термін експлуатації;
- більш практичним для кухні вважається хромований або бронзовий змішувач - на ньому не видно слідів від води і бризок, плюс до всього вони відмінно виглядають в інтер'єрі сучасних і класичних кухонь.
При виборі змішувача для кухні форма виливу грає важливу роль, адже саме вам доведеться боротися з бризками, мити посуд і набирати воду в ємності. Сьогодні купити можна наступні види:
Модель з витяжним душем останнім часом стає все більш популярною, тому що ви зможете регулювати подачу напору і струменя води, при бажанні змінювати її напрямок, а також висоту. Покупців приваблює оснащення цього змішувача: висувний шланг і оригінальна комфортна лійка, регульований радіус розпилення і мінімум бризок. Це ідеальний варіант змішувача для мийок з декількома чашами.
Який матеріал для змішувача краще?
У широкому асортименті представлені матеріали для виготовлення зовнішнього корпусу кухонних змішувачів:
- різноманітні метали і сплави - латунь, нікель, нержавіюча сталь або хромована сталь, бронза;
- кераміка;
- камінь - мармурові, гранітні або імітуючі змішувачі з натурального каменю
- пластмасові.
Зверніть увагу і на те, що змішувач в поєднанні з мийкою та інтер'єром кухні повинен скласти єдиний ансамбль. Однак забувати про сучасні новинки не варто, так як можна встановити на кухню змішувачі з фільтрацією води, з перемикачами на кавоварку, посудомийну або пральну машину.